20 -24 September at Hotel Zuiderduin, Egmond Aan Zee


Finals Day

 

 

 

   
Ladies Overall Champions   Mens Overall R/UP  
   
Ladies Team Champions   Mens Team Champions  
   
Deta Hedman & Lorraine Winstanley Pairs R/UP    Fallon Sherrock Singles R/UP  
   
 Lorraine Winstanley Singles Semi - Finalist   Fallon Sherrock Singles Semi - Finalist  
       

 

Mens Team Final

  England     Holland
Leg   Score    
1 Jamie Hughes  1-0   Gino Vas
2 Glen Durrant  0-1   Wesley Harms
3 James Hurrell  1-0   Jeffrey Sparidaans
4 Scott Mitchell  1-0   Richard Veenstra
5 Glen Durrant  1-0   Gino Vas
6 Jamie Hughes  1-0   Jeffrey Sparidaans
7 Scott Mitchell  1-0   Wesley Harms
8 James Hurrell  0-1   Richard Veenstra
9 Scott Mitchell  0-1   Jeffrey Sparidaans
10 Jamie Hughes  1-0   Wesley Harms
11 Glen Durrant  0-1   Richard Veenstra
12 James Hurrell  1-0    Gino Vas
13 Jamie Hughes  0-1    Richard Veenstra
14 Glen Durrant 0-1   Jeffrey Sparidaans
15 James Hurrell 1-0    Wesley Harms
16 Scott Mitchell     Gino Vas
     9-6    

Ladies Team Final

  England     Holland
Leg   Score    
1 Fallon Sherrock 0-1   Sharon Prins
2 Deta Hedman  1-0    Anca Zijistra
3 Lorraine Winstanley 1-0   Aileen de Graaf
4 Trina Gulliver  1-0    Anneke Kuijten
5 Deta Hedman 1-0   Sharon Prins
6 Fallon Sherrock 1-0   Aileen de Graaf
7 Trina Gulliver 1-0   Anca Zijistra
8 Lorraine Winstanley 1-0   Anneke Kuijten
9 Trina Gulliver  0-1   Aileen de Graaf
10 Fallon Sherrock  0-1   Anca Zijistra
11 Deta Hedman  1-0   Anneke Kuijten
12 Lorraine Winstanley  1-0    Sharon Prins
13 Fallon Sherrock     Anneke Kuijten
14 Deta Hedman     Aileen de Graaf
15 Lorraine Winstanley     Anca Zijistra
16 Trina Gulliver     Sharon Prins
     9-3     

 

Ladies Pairs Rhian Edwards & Rhian Griffiths (Wales) 6 -5 Deta Hedman & Lorraine Winstanley (England)   11 Legs 
Mens Pairs Wesley Harms & Richard Veenstra (Holland) 6 - 4 Ross Montgomery & Alan Soutar (Scotland) 11 Legs
Ladies Singles     Sharon Prins (Holland) 7 - 3 Fallon Sherrock (England) 13 Legs
Mens Singles Jim Williams (Wales) 5 - 7 Richard Veenstra (Holland) 13 Legs
Ladies Team England v Holland 17 Legs
Mens Team Holland v England 17 Legs

Mens Team Game Semi Final

  Northern Ireland     England
Leg   Score    
1 Kyle McKinstry 0 - 1   Glen Durrant
2 Peter  Shaw 0 - 1   Jamie Hughes
3 Chris Gilliland 0 - 1   Scott Mitchell
4 Neil Duff 1 - 0   James Hurrell
5 Peter  Shaw 0 - 1   Glen Durrant
6 Kyle McKinstry 0 - 1   Scott Mitchell
7 Neil Duff 0 - 1   Jamie Hughes
8 Chris Gilliland 0 - 1   James Hurrell
9 Neil Duff 0 - 1   Scott Mitchell
10 Kyle McKinstry 0 - 1   Jamie Hughes
11 Peter  Shaw     James Hurrell
12 Chris Gilliland     Glen Durrant
13 Kyle McKinstry     James Hurrell
14 Peter  Shaw     Scott Mitchell
15 Chris Gilliland     Jamie Hughes
16 Neil Duff     Glen Durrant
    1 - 9    

 

Mens Team Game Last 8

  Finland     England
Leg   Score    
1 Ulf Ceder  0 - 1   Glen Durrant
2 Tatu Pehkonen  1 - 0   Jamie Hughes
3 Marko Kantele  0 - 1   Scott Mitchell
4 Asko Niskala  0 - 1   James Hurrell
5 Tatu Pehkonen  0 - 1   Glen Durrant
6 Ulf Ceder  0 - 1   Scott Mitchell
7 Asko Niskala  0 - 1   Jamie Hughes
8 Marko Kantele  0 - 1   James Hurrell
9 Asko Niskala  1 - 0   Scott Mitchell
10 Ulf Ceder  0 - 1   Jamie Hughes
11 Tatu Pehkonen  0 - 1   James Hurrell
12 Marko Kantele     Glen Durrant
13 Ulf Ceder     James Hurrell
14 Tatu Pehkonen     Scott Mitchell
15 Marko Kantele     Jamie Hughes
16 Asko Niskala     Glen Durrant
     2 - 9    

 

 

 

 

Ladies Singles
Player Trina Gulliver Deta Hedman   Fallon Sherrock   Lorraine Winstanley  
Last 128 Jukniene (Lithuania) 4-0 Bye Nakka (Greece) 4-1 Rekinen (Finland) 4-0
Last 64 Rabia Ulsa (Turkey) 4-0   Sharon Prins-NL 3-4 Silke Lowe-GER  0-4 Henriette Honoré-DEN 4-2
Last 32 Rhian Griffiths-WAL 4-1   Vicki Pruim-SWE 4-0 Giada Marani-ITA 4-0
Last 16 Rachna David-NOR 4-0   Lumi Silvan-FIN 4-1 Anneke Kuijten-NL 4-0
Last 8 Carine Dessein-BEL 5-2   Aileen de Graaf-NL 5-2     Steffi Zwitkowitsch-GER 5-1
Last 4   Sharon Prins-NL 2-6     Lorraine Winstanley 6-5 Fallon Sherrock 5-6
Final     Sharon Prins-NL  
 
Men's Singles
Player Glen Durrant Jamie Hughes   James Hurrell      Scott Mitchell  
Last 128 Lennon (Republic Ireland)  3-4 Montgomery (Scotland)  1-4 Soteriou (Cyprus) 4-2 Attard (Malta)  3-4
Last 64     Burquel (Lux) 4-0  
Last 32     Ferenc (Serbia) 3-4  
 
Ladies Pairs
Player

Trina Gulliver & Fallon Sherrock

  Deta Hedman & Lorraine Winstanley 
Last 64

Lawson & Smith (Scotland)       4-0

Bye
Last 32

Edwards & Griffiths (Wales)  0-4

Taeymans & Verpoorten (Belgium)  4-0
Last 16

 

David/Eriksen (Norway)   4-2
Last 8

 

Soderstrom/Jansson (Sweden)  4-0
Last 4

 

Willkamm/Lowe (Germany)  5-2
Final

 

Edwards & Griffiths (Wales) 
 
Men's Pairs
Player Glen Durrant & Jamie Hughes   Scott Mitchell & James Hurrell 
Last 64 Blot & Tricole (Frannce) 0-4 Jirkal & Milo (Czech Rep)  4-1
Last 32 Jankúnas/Kšanys- (LIT) 4-0 Yavez/Uygunsozlu-(TUR) 4-2
Last 16 Montgomery/Soutar-SCO 1-4 Zygla/Schindler-GER 4-1
Last 8   Harms/Veenstra-NL 2-4
 
Ladies Team
England  9-0 Hungary England 9-1 Switzerland England 9-0 Belgium
Last 16  :  England 9-3 Turkey Last 8  : England 9-3 Czech Republic Last 4 : England 9-4  Germany
Final : England v Holland    

 

Mens's Team
England 9-1 Czech Republic England 9-2 Romania England 9-2 Italy
Last 16  ; England 9-4  Serbia Last 8  : England v Finland Last 4 : England 9-1  Northern Ireland
Final : England v Holland    
 

 

 

Ladies Team Semi Final

  England     Germany
Leg   Score    
1 Fallon Sherrock 1-0   Steffi Luck
2 Deta Hedman 0-1   Steffi Zwithowitsch
3 Lorraine Winstanley 1-0   Silke Lowe
4 Trina Gulliver 0-1   Anne Willkomm
5 Deta Hedman 1-0   Steffi Luck
6 Fallon Sherrock 0-1   Silke Lowe
7 Trina Gulliver 1-0   Steffi Zwithowitsch
8 Lorraine Winstanley 1-0   Anne Willkomm
9 Trina Gulliver 1-0   Silke Lowe
10 Fallon Sherrock 0-1   Steffi Zwithowitsch
11 Deta Hedman 1-0   Anne Willkomm
12 Lorraine Winstanley 1-0   Steffi Luck
13 Fallon Sherrock 1-0   Anne Willkomm
14 Deta Hedman     Silke Lowe
15 Lorraine Winstanley     Steffi Zwithowitsch
16 Trina Gulliver     Steffi Luck
    9-4    

 

 

Ladies Team Quarter-Final

  Czech Rep     England
Leg   Score    
1 Jane Kanovska 0-1   Deta Hedman
2 Jitka Cisarova 0-1   Fallon Sherrock
3 Dagmar Komorova 1-0   Trina Gulliver
4 Hana Belobradkova 0-1   Lorraine Winstanley
5 Jitka Cisarova 0-1   Deta Hedman
6 Jane Kanovska 1-0   Trina Gulliver
7 Hana Belobradkova 0-1   Fallon Sherrock
8 Dagmar Komorova 0-1   Lorraine Winstanley
9 Hana Belobradkova 0-1   Trina Gulliver
10 Jane Kanovska 0-1   Fallon Sherrock
11 Jitka Cisarova 1-0   Lorraine Winstanley
12 Dagmar Komorova 0-1   Deta Hedman
13 Jane Kanovska     Lorraine Winstanley
14 Jitka Cisarova     Trina Gulliver
15 Dagmar Komorova     Fallon Sherrock
16 Hana Belobradkova     Deta Hedman
    3-9    

 

 

 


21st September

England Ladies & Mens though to the Last 8

England Ladies v Turkey (Last 16)

  Turkey     England
Leg   Score    
1 Rabia Uslu  0 -1   Deta Hedman
2 Necla Sahin  0 -1   Fallon Sherrock
3 Emine Erkan  0 -1   Trina Gulliver
4 Ayca Ozmen  0 -1   Lorraine Winstanley
5 Necla Sahin  0 -1   Deta Hedman
6 Rabia Uslu  0 -1   Trina Gulliver
7 Ayca Ozmen  0 -1   Fallon Sherrock
8 Emine Erkan  0 -1   Lorraine Winstanley
9 Ayca Ozmen  0 -1   Trina Gulliver
10 Rabia Uslu     Fallon Sherrock
11 Necla Sahin     Lorraine Winstanley
12 Emine Erkan     Deta Hedman
13 Rabia Uslu     Lorraine Winstanley
14 Necla Sahin     Trina Gulliver
15 Emine Erkan     Fallon Sherrock
16 Ayca Ozmen     Deta Hedman
     0 -9    

 

England Mens v Serbia (Last 16)

  England     Serbia
Leg   Score    
1 Jamie Hughes 1-0    Aco Balic
2 Glen Durrant 0-1   Oliver Ferenc
3 James Hurrell 1-0   Dejan Kovacevic
4 Scott Mitchell 0-1   Tihomir Patrik
5 Glen Durrant 1-0   Aco Balic
6 Jamie Hughes 1-0   Dejan Kovacevic
7 Scott Mitchell 1-0   Oliver Ferenc
8 James Hurrell 1-0   Tihomir Patrik
9 Scott Mitchell 1-0   Dejan Kovacevic
10 Jamie Hughes 0-1   Oliver Ferenc
11 Glen Durrant 1-0   Tihomir Patrik
12 James Hurrell 0-1   Aco Balic
13 Jamie Hughes 1-0   Tihomir Patrik
14 Glen Durrant     Dejan K4ovacevic
15 James Hurrell     Oliver Ferenc
16 Scott Mitchell     Aco Balic
     9-4    

 

Ladies Team Group Games

  Hungary     England
Leg   Score    
1 Nora Fekete 1-0   Deta Hedman
2 Viktoria Kiss 0-1   Fallon Sherrock
3 Klaudia Horvath 0-1   Trina Gulliver
4 Nikolett Wachter 0-1   Lorraine Winstanley
5 Viktoria Kiss 0-1   Deta Hedman
6 Nora Fekete 0-1   Trina Gulliver
7 Nikolett Wachter 0-1   Fallon Sherrock
8 Klaudia Horvath 0-1   Lorraine Winstanley
9 Nikolett Wachter 0-1   Trina Gulliver
10 Nora Fekete 0-1   Fallon Sherrock
11 Viktoria Kiss     Lorraine Winstanley
12 Klaudia Horvath     Deta Hedman
13 Nora Fekete     Lorraine Winstanley
14 Viktoria Kiss     Trina Gulliver
15 Klaudia Horvath     Fallon Sherrock
16 Nikolett Wachter     Deta Hedman
    1-9    

 

  England     Switzerland
Leg   Score    
1 Fallon Sherrock 1-0   Katharina Vonrufs
2 Deta Hedman 1-0   Colette Rudin
3 Lorraine Winstanley 1-0   Angela Heinrich
4 Trina Gulliver 1-0   Jeannette Stoop
5 Deta Hedman 1-0   Katharina Vonrufs
6 Fallon Sherrock 1-0   Angela Heinrich
7 Trina Gulliver 1-0   Colette Rudin
8 Lorraine Winstanley 1-0   Jeannette Stoop
9 Trina Gulliver 1-0   Angela Heinrich
10 Fallon Sherrock     Colette Rudin
11 Deta Hedman     Jeannette Stoop
12 Lorraine Winstanley     Katharina Vonrufs
13 Fallon Sherrock     Jeannette Stoop
14 Deta Hedman     Angela Heinrich
15 Lorraine Winstanley     Colette Rudin
16 Trina Gulliver     Katharina Vonrufs
    9-0    

 

  Belgium     England
Leg   Score    
1 Lynn Taeymans 0-1   Deta Hedman
2 Clarine Dessein 0-1   Fallon Sherrock
3 Els Verpoorten 0-1   Trina Gulliver
4 Peggy Van Ballaert 0-1   Lorraine Winstanley
5 Clarine Dessein 0-1   Deta Hedman
6 Lynn Taeymans 0-1   Trina Gulliver
7 Peggy Van Ballaert 0-1   Fallon Sherrock
8 Els Verpoorten 0-1   Lorraine Winstanley
9 Peggy Van Ballaert 0-1   Trina Gulliver
10 Lynn Taeymans     Fallon Sherrock
11 Clarine Dessein     Lorraine Winstanley
12 Els Verpoorten     Deta Hedman
13 Lynn Taeymans     Lorraine Winstanley
14 Clarine Dessein     Trina Gulliver
15 Els Verpoorten     Fallon Sherrock
16 Peggy Van Ballaert     Deta Hedman
    0-9    

Mens Team Group Games

  Czech Republic     England
Leg   Score    
1 Michael Ondo 1-0   Glen Durrant
2 Michal Smeyda 0-1   Jamie Hughes
3 Pavel Jirkal 0-1   Scott Mitchell
4 Jakub Milo 0-1   James Hurrell
5 Michal Smeyda 0-1   Glen Durrant
6 Michael Ondo 0-1   Scott Mitchell
7 Jakub Milo 0-1   Jamie Hughes
8 Pavel Jirkal 0-1   James Hurrell
9 Jakub Milo 0-1   Scott Mitchell
10 Michael Ondo 0-1   Jamie Hughes
11 Michal Smeyda     James Hurrell
12 Pavel Jirkal     Glen Durrant
13 Michael Ondo     James Hurrell
14 Michal Smeyda     Scott Mitchell
15 Pavel Jirkal     Jamie Hughes
16 Jakub Milo     Glen Durrant
    1-9    

 

  Romania     England
Leg   Score    
1 Lazlo Kadar 0-1   Glen Durrant
2 Gabriel Pascaru 0-1   Jaime Hughes
3 Razyan Negot 1-0   Scott Mitchell
4 Adrain Frim 0-1   James Hurrell
5 Gabriel Pascaru 0-1   Glen Durrant
6 Lazlo Kadar 0-1   Scott Mitchell
7 Adrain Frim 0-1   Jaime Hughes
8 Razyan Negot 0-1   James Hurrell
9 Adrain Frim 0-1   Scott Mitchell
10 Lazlo Kadar 1-0   Jaime Hughes
11 Gabriel Pascaru 0-1   James Hurrell
12 Razyan Negot     Glen Durrant
13 Lazlo Kadar     James Hurrell
14 Gabriel Pascaru     Scott Mitchell
15 Razyan Negot     Jaime Hughes
16 Adrain Frim     Glen Durrant
    2-9    

 

  England     Italy
Leg   Score    
1 Jamie Hughes 1-0   Stefano Tomassetti
2 Glen Durrant 0-1   Daniele Sergi
3 James Hurrell 0-1   Luca Catallo
4 Scott Mitchell 1-0   Danilo Vigato
5 Glen Durrant 1-0   Stefano Tomassetti
6 Jamie Hughes 1-0   Luca Catallo
7 Scott Mitchell 1-0   Daniele Sergi
8 James Hurrell 1-0   Danilo Vigato
9 Scott Mitchell 1-0   Luca Catallo
10 Jamie Hughes 1-0   Daniele Sergi
11 Glen Durrant 1-0   Danilo Vigato
12 James Hurrell     Stefano Tomassetti
13 Jamie Hughes     Danilo Vigato
14 Glen Durrant     Luca Catallo
15 James Hurrell     Daniele Sergi
16 Scott Mitchell     Stefano Tomassetti
    9-2    

 

2014

 


27th September 2014 - EUROPE CUP  - Bucharest, Romania

ENGLAND WIN BOTH OVERALL TITLES

Finals Day

It has been a fantastic day for the England teams at the Europe Cup as both teams have won their respective overall titles, it is the 10th overall title for the ladies and 13th overall title for the men. The Ladies team became the first ever winners of the team title (previously there had only been pairs and singles). Scott Waites & Scott Mitchell took the mens pairs title with a 6-5 win over team mates Glen Durrant & James Wilson and Deta Hedman came runner up to Anastasia Dobromyslova in the singes and the Men were runners up in the team event.

LADIES TEAM CHAMPIONS LADIES OVERALL CHAMPIONS EUROPE CUP CHAMPIONS MENS OVERALL CHAMPIONS
LADIES PAIRS - BRONZE MEDALLISTS SINGLES - SILVER MEDALLISTS MENS PAIRS -  CHAMPIONS MENS PAIRS -  SILVER MEDALLISTS

 

Ladies Singles Final

Ladies Final   Deta Hedman       Anastasia Dobromyslova    

 

Mens Pairs

  Glen Durrant & James Wilson       Scott Waites & Scott Mitchell      
Last 64 Larsson/Engstrom (SWE) 4-2   Last 64 Chmielewski/Strozyk (POL)     4-2
Last 32 Gansen/Relher (GER) 4-1   Last 32 Knudsen/Halsvik (NOR)     4-3
Last 16 VavEngdom/Desreumaux (BEL) 4-0   Last 16 Grace/Concannon (IRE)     4-3
Last 8 McGarry/Copeland  (NIR) 4-3   Last 8 Kantele/Viljanen (FIN)     4-1
S/Finals   Montgomery/Souter 5-3   S/Finals   Pantelides/Portokalis     5-0
Final Glen Durrant & James Wilson     Final Scott Waites & Scott Mitchell      

 

 

 

LADIES TEAM FINAL
    England
Aileen de Graaf 1-0 Lisa Ashton
Anneke Kuijten 0-1 Trina Gulliver
Sharon Prins 1-0 Deta Hedman
Tamara Schuur 0-1 Lorraine Winstanley
Anneke Kuijten 0-1 Lisa Ashton
Aileen de Graaf 0-1 Deta Hedman
Tamara Schuur 0-1 Trina Gulliver
Sharon Prins 0-1 Lorraine Winstanley
Tamara Schuur 0-1 Deta Hedman
Aileen de Graaf 1-0 Trina Gulliver
Anneke Kuijten 0-1 Lorraine Winstanley
Sharon Prins 0-1 Lisa Ashton
Aileen de Graaf   Lorraine Winstanley
Anneke Kuijten   Deta Hedman
Sharon Prins   Trina Gulliver
Tamara Schuur   Lisa Ashton
  3-9  
     
MENS TEAM FINAL
England   Wales
James Wilson 1-0 Jonny Clayton
Scott Waites 1-0 Wayne Warren
Scott Mitchell 1-0 David Smith-Hayes
Glen Durrant 0-1 Martin Phillips
Scott Waites 0-1 Johnny Clayton
James Wilson 0-1 David Smith-Hayes
Glen Durrant 1-0 Wayne Warren
Scott Mitchell 0-1 Martin Phillips
Glen Durrant 1-0 David Smith-Hayes
James Wilson 0-1 Wayne Warren
Scott Waites 1-0 Martin Philips
Scott Mitchell 0-1 Jonny Clayton
James Wilson 0-1 Martin Phillps
Scott Waites 0-1 David Smith-Hayes
Scott Mitchell 1-0 Wayne Warren
Glen Durrant 0-1 Jonny Clayton
  7-9  
     

 

Day Three

A reasonable morning as only Scott Waites has exited at this stage, next games are 12.45 (UK Time).

  Lisa Ashton   Trina Gulliver   Deta Hedman   Lorraine Winstanley  
Last 128 Bye   Rachna David (NOR)    4-1 Veronica Skeffington (IRE)   4-0 Bye  
Last 64 Rhian Griffths (WAL)    3-4 Marletta Chatxh (GRE) 4-0 Berit Schouw DEN) 4-0 Michelle Sossong (GER)    4-0
Last 32   Louise Hepburn (SCO) 2-4 Frances Lawson (SCO) 4-0 Glada Croft (ITA) 4-0
Last 16   Sharon Prins (NED) 1-4 Aileen de Graaf (NED) 4-3
Last 8 Ramona M Eriksen (NOR) 5-0 Carole Frison (FRA) 5-0
S/Final Lorraine Winstanley 6-4 Deta Hedman 4-6
Final Anastasia Dobromyslova    

 

  Glen Durrant   Scott Mitchell   Scott Waites   James Wilson  
Last 128 Bye   Nathan Le Bailly (JER) 4-0 Jason Cullen (IRE)   0-4 Salvatore Mantarro (ITA)   4-0
Last 64 Brian Buur (DEN)   4-1 Marco Apollonio (ITA) 4-0   Jonny Clayton (WAL) 4-0
Last 32 Kim Viljanen (FIN)   4-0 Michal Ondo (CZE) 1-4 David Concannon (IRE) 0-4
Last 16 Sean McGowan (IRE)   4-2    
Last 8 David Smith-Hayes 2-5

 

 

We start the third day of the Europe Cup top of both of the overall points tables.

Ladies   Mens
England 83   England 103
Netherlands    75   Wales 50
Germany 47   Northern Ireland    46
Denmark 39   Scotland 38
Sweden 33   Netherlands 38

Day Two

Another great day for all the players, both Ladies pairs reached the semi finals of the pairs and despite losing at that stage they went on to reach the final of the team event where they will face Holland on Saturday. The men will also play in the team final on Saturday when they will take on Wales.

Friday will see all eight players take part in the respective singles events, which start at 8am (UK Time).

LADIES TEAM SEMI-FINAL GAMES
        Finland   England
Sari Nikuia 0-1 Lisa Ashton
Kaisu Rekinen 0-1 Trina Gulliver
Maret Liiri 0-1 Deta Hedman
Kirsi Viinikainen 0-1 Lorraine Winstanley
Kaisu Rekinen 0-1 Lisa Ashton
Sari Nikuia 0-1 Deta Hedman
Kirsi Viinikainen 0-1 Trina Gulliver
Maret Liiri 0-1 Lorraine Winstanley
Kirsi Viinikainen 0-1 Deta Hedman
  0-9  
     
     
     
     
     
MENS TEAM SEMI-FINAL GAMES
Northern Ireland   England
Colin McGarry 1-0 Scott Waites
Barry Copland 0-1 James Wilson
Gary Elliott 0-1 Glen Durrant
Kevin Burness 1-0 Scott Mitchell
Barry Copland 0-1 Scott Waites
Colin McGarry 1-0 Glen Durrant
Kevin Burness 1-0 James Wilson
Gary Elliott 0-1 Scott Mitchell
Kevin Burness 0-1 Glen Durrant
Colin McGarry 0-1 James Wilson
Barry Copland 1-0 Scott Mitchell
Gary Elliott 0-1 Scott Waites
Colin McGarry 0-1 Scott Mitchell
Barry Copland 0-1 Glen Durrant
  5-9  

 

LADIES TEAM LAST 8 GAMES

Czech Republic

  England
Lenka Drtilova 0-1 Lisa Ashton
Karolina Farna 0-1 Trina Gulliver
Jana Kanovska 1-0 Deta Hedman
Hana Belobradkova 0-1 Lorraine Winstanley
Karolina Farna 0-1 Lisa Ashton
Lenka Drtilova 1-0 Deta Hedman
Hana Belobradkova 0-1 Trina Gulliver
Jana Kanovska 0-1 Lorraine Winstanley
Hana Belobradkova 0-1 Deta Hedman
Lenka Drtilova 0-1 Trina Gulliver
Karolina Farna 0-1 Lorraine Winstanley
  2-9  
     
     
     
MENS TEAM LAST 8 GAMES
Germany   England
Frank Gansen 0-1 Scott Waites
Alexander Reiher 0-1 James Wilson
Robert Allenstein 0-1 Glen Durrant
Daniel Zygla 0-1 Scott Mitchell
Alexander Reiher 1-0 Scott Waites
Frank Gansen 0-1 Glen Durrant
Daniel Zygla 1-0 James Wilson
Robert Allenstein 1-0 Scott Mitchell
Daniel Zygla 0-1 Glen Durrant
Frank Gansen 1-0 James Wilson
Alexander Reiher 0-1 Scott Mitchell
Robert Allenstein 0-1 Scott Waites
Frank Gansen 1-0 Scott Mitchell
Alexander Reiher 0-1 Glen Durrant
  5-9  

 

 

Ladies Pairs

  Deta Hedman & Lorraine Winstanley          Lisa Ashton & Trina Gulliver      
Last 64 Kanovaska/Belobradkova (CZE) 4-0   Last 64 Bye      
Last 32 David/Bite (NOR) 4-0   Last 32 Honore/Schweitzer (DEN) 4-0    
Last 16 Dobromyslova/Shershukova (RUS) 4-1   Last 16 Rosenblom/Nilsson (SWE) 4-0    
Last 8 Larsen/Johnsen (DEN) 4-0   Last 8 Crane/Mullan (NIR) 4-0    
Last 4 de Graaf/Kuijen (NL) 3-5   Last 4 Armstrong/Willcomm (GER) 3-5    

 

MENS TEAM GAMES - GROUP 8
Group Game
    Luxembourg   1 England
Steven Miles 1-0   Scott Waites
Tom Burguel 0-1   James Wilson
Mingo Claudiano 0-1   Glen Durrant
Roland Weis 0-1   Scott Mitchell
Tom Burguel 0-1   Scott Waites
Steven Miles 0-1   Glen Durrant
Roland Weis 0-1   James Wilson
Mingo Claudiano 0-1   Scott Mitchell
Roland Weis 0-1   Glen Durrant
Steven Miles 0-1   James Wilson
  1-9    
       
       
       
Group Game
England     Austria
James Wilson 1-0   Peter Nigitz
Scott Waites 1-0   Felix Losan
Scott Mitchell 1-0   Johan Schnicer
Glen Durrant 1-0   Christoph kleindinst
Scott Waites 1-0   Peter Nigitz
James Wilson 0-1   Johan Schnicer
Glen Durrant 1-0   Felix Losan
Scott Mitchell 1-0   Christoph kleindinst
Glen Durrant 1-0   Johan Schnicer
James Wilson 0-1   Felix Losan
Scott Waites 1-0   Christoph kleindinst
  9-2    
       
       
Last 16 Game
    Poland   1 England
Krzysztof Chmielewski 1-0   Scott Waites
Krzysztof Stozyk 0-1   James Wilson
Bartosz Wieczorek 1-0   Glen Durrant
Poitr Lega 0-1   Scott Mitchell
Krzysztof Stozyk 0-1   Scott Waites
Krzysztof Chmielewski 0-1   Glen Durrant
Poitr Lega 0-1   James Wilson
Bartosz Wieczorek 0-1   Scott Mitchell
Poitr Lega 0-1   Glen Durrant
Krzysztof Chmielewski 0-1   James Wilson
Krzysztof Stozyk 0-1   Scott Waites
  2-9    
       
       
     

 

 

Day One

It has been a great day for England as the mens pairings of Scott Waites & Scott Mitchell and Glen Durrant & James Wilson have reached the final of the Mens Pairs event to be played on Saturday ensuring maximum points for the team.

The Ladies won their group without losing a leg and then beat Russia 9-4 in the last sixteen to qualify for the quarter finals, that will be played Thursday.

Thursday will also see the Ladies play their pairs event, whilst the men play their team event.

LADIES TEAM GAMES
Group Game
            Greece   England
Polita Varouxi 0-1 Lisa Ashton
Evi Nakka 0-1 Trina Gulliver
Yiota Sfakioti 0-1 Deta Hedman
Marietta Chatxh 0-1 Lorraine Winstanley
Evi Nakka 0-1 Lisa Ashton
Evi Nakka 0-1 Deta Hedman
Marietta Chatxh 0-1 Trina Gulliver
Yiota Sfakioti 0-1 Lorraine Winstanley
Marietta Chatxh 0-1 Deta Hedman
  0-9  
     
     
     
     
Group Game
England   Poland
Trina Gulliver 1-0 Aleksandra Grzesik
Lisa Ashton 1-0 Jolanta Rzepka
Lorraine Winstanley 1-0 Renata Slowikowska
Deta Hedman 1-0 Joanna Kubowicz
Lisa Ashton 1-0 Aleksandra Grzesik
Trina Gulliver 1-0 Renata Slowikowska
Deta Hedman 1-0 Jolanta Rzepka
Lorraine Winstanley 1-0 Joanna Kubowicz
Deta Hedman 1-0 Renata Slowikowska
  9-0  
     
     
     
     
Last 16  Game
England   Russia
Trina Gulliver 1-0 Tatiana Volokhina
Lisa Ashton 0-1 Anastasia Dobromyslova
Lorraine Winstanley 1-0 Lidila Koltsova
Deta Hedman 1-0 Marina Shershukova
Lisa Ashton 1-0 Tatiana Volokhina
Trina Gulliver 1-0 Lidila Koltsova
Deta Hedman 0-1 Anastasia Dobromyslova
Lorraine Winstanley 1-0 Marina Shershukova
Deta Hedman 1-0 Lidila Koltsova
Trina Gulliver 0-1 Anastasia Dobromyslova
Lisa Ashton 0-1 Marina Shershukova
Lorraine Winstanley 1-0 Tatiana Volokhina
Trina Gulliver 1-0 Marina Shershukova
  9-4  

Europe Cup 2014 - Team England


 

27th August -  WDF EUROPE CUP

 The draws for the 2014 Europe Cups to be played in Bucharest, Romania from the 23rd - 27th September  can now be seen by clicking the links below.

2014 Europe Cup 23rd - 27th September
England Mens Team Group    England Ladies Team Group   
Mens Singles Ladies Singles
Mens Pairs Ladies Pairs

Click on the respective event above to see the draws

England Teams

Glen Durrant   Lisa Ashton
Scott Mitchell   Trina Gulliver
Scott Waites   Deta Hedman
James Wilson   Lorraine Winstanley

 

 


Europe Cup 2012

 

The Europe Cup being played in Turkey started Thursday. We will bring you updates on the progress of the England team here throughout each day. Please remember to refresh this page each time you visit

Ladies Singles

  Trina Gulliver   Deta Hedman  
Last 64 Bye   Viktorija Klancecek (SLO) 4 - 0
Last 32 Colette Rudin (CH) 4 - 2 Jolanta Rzepka (POL) 4 - 0
Last 16 Tamara Schuur (NL) 4 - 3 Kiris Viinikainen (FIN) 3 - 4
Quarter Final Laura Damont (CAT) 5 - 1    
Semi Final Louise Hepburn (SCO) 6 - 2    

 

Mens Pairs

  Martin Adams & Martin Atkins   Tony O'Shea & Scott Waites  
Last 128 Bye   Negot/Frim (ROM) 4 - 0
Last 64 Rogers/Pitman (ESP) 4 - 0 Venken/Michels (BEL) 1 - 4
Last 32 Kappeler/von Allmen (CH) 4 - 1    
Last 16 Ciplys/Labanauskas (LIT) 3 - 4    
Quarter Final        

Mens Singles

  Martin Adams   Martin Atkins   Tony O'Shea   Scott Waites  
Last 128 Bye   Reto Sigrist (CH) 4 - 0  Xavier Pla (CAT) 4 - 2 Stefan Kuntner (AUT) w/o
Last 64 Stig Jorgensen (DEN) 3 - 4 Martin Popelka (CZ) 4 - 0 Jarkko Komula (FIN) 1 - 4 Jason Cullen (IRE) 2 - 4
Last 32     Oyvind Assland (NOR) 4 - 1        
Last 16     Wesley Harms (NL) 4 - 2        
Quarter Final     Gary Stone (SCO) 2 - 5        

 


The first day of the Europe Cup has been a successful one for the England teams, as already every player is guaranteed to return home with a medal and they have put themselves in with a chance of taking both overall titles.

The Ladies of Trina Gulliver and Deta Hedman lost in the semi finals of the Ladies Pairs in a high quality match against the Welsh ladies.

The Mens Team (Martin Adams, Martin Atkins, Tony O'Shea & Scott Waites) went one step better in the Four Man Team as they have qualified for the Final, where they will play the Netherlands in the last game of the 2012 Europe Cup.

LADIES PAIRS GAMES
Quarter Finals Semi Finals Final (On Saturday)
Trina Gulliver & Deta Hedman  4 Trina Gulliver & Deta Hedman  3 Karin Krappin & Tamara Schuur (Netherlands)  
Rachna David & Hege Lokken (Norway)  1 Julie Gore & Rhian Edwards (Wales) 5 Julie Gore & Rhian Edwards (Wales)  

 

 
LADIES PAIRS GAMES
Group Game Group Game Last 16 Game
Trina Gulliver & Deta Hedman  4 Barbara Osti & Giada Ciofi (Italy) 1 Trina Gulliver & Deta Hedman 4
Eda Kemaoglu & Seda Uzunca (Turkey) 0 0 Trina Gulliver & Deta Hedman  4 Charlotte Pedersen & Janni Larsen (Denmark) 0

 

 MENS TEAM EVENT FINAL (ON SATURDAY)  

ENGLAND V NETHERLANDS

 

MENS TEAM GAME LATTER STAGES
Mens Team Last 16 Game
England 9-3 Germany
Martin Adams 1-0 Benjamin Sensenschmidt  
Tony O'Shea 0-1 Olaf Tupuschis
Martin Atkins 1-0 Colin Rice
Scott Waites 1-0 Marko Puls
Tony O'Shea 1-0 Benjamin Sensenschmidt
Martin Adams 1-0 Colin Rice
Scott Waites 0-1 Olaf Tupuschis
Martin Atkins 1-0 Marko Puls
Scott Waites 0-1 Colin Rice
Martin Adams 1-0 Olaf Tupuschis
Tony O'Shea 0-1 Marko Puls
Martin Atkins 1-0 Benjamin Sensenschmidt

 

Mens Team Quarter Final
Poland 3-9 England
Krzysztof Wojciechowski 0-1 Tony O'Shea
Przemyslaw Bobrowski 0-1 Martin Adams
Krzysztof Strozyk 0-1 Scott Waites
Partryk Zabka 1-0 Martin Atkins
Przemyslaw Bobrowski 0-1 Tony O'Shea
Krzysztof Wojciechowski 1-0 Scott Waites
Partryk Zabka 0-1 Martin Adams
Krzysztof Strozyk 0-1 Martin Atkins
Partryk Zabka 1-0 Scott Waites
Krzysztof Wojciechowski 0-1 Martin Adams
Przemyslaw Bobrowski 0-1 Martin Atkins
Krzysztof Strozyk 0-1 Tony O'Shea

 

Mens Team Semi Final
Belgium 4-9 England
Ronny Huybrechts 0-1 Tony O'Shea
David Venken 0-1 Martin Adams
Geert De Vos 0-1 Scott Waites
Donie Michels 0-1 Martin Atkins
David Venken 0-1 Tony O'Shea
Ronny Huybrechts 0-1 Scott Waites
Donie Michels 1-0 Martin Adams
Geert De Vos 0-1 Martin Atkins
Donie Michels 1-0 Scott Waites
Ronny Huybrechts 1-0 Martin Adams
David Venken 1-0 Martin Atkins
Geert De Vos 0-1 Tony O'Shea
Ronny Huybrechts 0-1 Martin Atkins
 

 

Mens Team Group 3 Game
England 9-3 Russia
Martin Adams 0-1 Maksim Evmenenkob 
Tony O'Shea 1-0 Aleksey Kadochnikob
Martin Atkins 1-0 Roman Obukhov
Scott Waites 1-0 Boris Koltsov
Tony O'Shea 1-0 Maksim Evmenenkob
Martin Adams 0-1 Roman Obukhov
Scott Waites 0-1 Aleksey Kadochnikob
Martin Atkins 1-0 Boris Koltsov
Scott Waites 1-0 Roman Obukhov
Martin Adams 1-0 Aleksey Kadochnikob
Tony O'Shea 1-0 Boris Koltsov
Martin Atkins 1-0 Maksim Evmenenkob
Mens Team Group 3 Game
Romania 1-9 England
Vlad Cristain Popa 0-1 Tony O'Shea
Razvan Negot 0-1 Martin Adams
Adrian Frim 0-1 Scott Waites
Cristian Climpoca 0-1 Martin Atkins
Razvan Negot 0-1 Tony O'Shea
Vlad Cristain Popa 0-1 Scott Waites
Cristian Climpoca 1-0 Martin Adams
Adrian Frim 0-1 Martin Atkins
Cristian Climpoca 0-1 Scott Waites
Vlad Cristain Popa 0-1 Martin Adams

 

Mens Team Group 3 Game
Switzerland 1-9 England
Thomas Bremgartner   0-1 Tony O'Shea
Christoph Kappeler 0-1 Martin Adams
Reto Sigrist 0-1 Scott Waites
Daniel von Allmen 0-1 Martin Atkins
Christoph Kappeler 0-1 Tony O'Shea
Thomas Bremgartner 0-1 Scott Waites
Daniel von Allmen 0-1 Martin Adams
Reto Sigrist 0-1 Martin Atkins
Daniel von Allmen 1-0 Scott Waites
Thomas Bremgartner 0-1 Martin Adams

 

Best Performance Best Performance Best Performance
Tony O'Shea 12 Darter with 100 out Scott Waites : 12 Darter with 121 out Scott Waites : 12 Darter with 140 out

 


Europe Cup 2010

Mens Pairs

  Martin Adams & Scott Waites     Darryl Fitton & Tony O'Shea    
Last 64 Bye   Rice & Seifert (Germany) 4 - 1
Last 32 Boulet/Lescure (France) 4 - 1 Hyslop/Montgomery (Scotland)   4 - 1
Last 16 Huybrechts/Huybrechts (Belgium) 4 - 1 Cabrera/Palma (Spain) 4 - 0
Quarter Final Elder/Mansell (Northern Ireland) 4 - 0 Van De Rijck/De Vos (Belgium) 4 - 3
Semi Final Phillips/Warren (Wales) 5 - 3   Ernst/Hofstra (Netherlands) 5 - 2  
Final Martin Adams & Scott Waites   v Darryl Fitton & Tony O'Shea  

Ladies Singles

  Lisa Ashton   Trina Gulliver  
Last 64 Bye   Maria Prompova (Greece) 4 - 0  
Last 32 Petrea Fridriksdottir (Ice) 4 - 0   Asli Baris (Tur) 4 - 0
Last 16 Denise Cassidy (N.I.) 4 - 0 Frances Lawson (Sco) 4 - 2
Quarter Final Anna Forsmark (Sweden) 5 - 3 Nicole Dillon 5 - 1
Semi Final Julie Gore 4 - 6 Francis Hoenselaar 5 - 6

 

Mens Singles

  Martin Adams   Darryl Fitton   Tony O'Shea   Scott Waites  
Last 128 Bye   Daniel Larsson (Swe) 3 - 4 Marcin Koziarek (Pol) 4 - 0 Joey Ten Berge (NL) 4 - 2
Last 64 Antonio Cabrera( Sp)   4 - 0     Barry Copeland (N.I.)   4 - 1 Chirstoph Kleindievist (Aut)   4 - 1
Last 32 Glenn Honore (Den) 4 - 1       Jaakko Kiiski  (Fin) 2 - 4   Eser Tekin (Tur) 4 - 3  
Last 16 Rick Hofstra (NL) 4 - 2         John Elder (N.I.) 4 - 2
Quarter Final Martin Phillips (Wal) 4 - 5         Mike Veitch (Sco) 3 - 5

 

Ladies

Semi Finals

England   Wales
Lisa Ashton

Trina Gulliver

4 - 5 Rhian Edwards

Julie Core

Last 8

England   Netherlands
Lisa Ashton

Trina Gulliver

4 - 2 Francis Hoenselaar

Karin Krappen  

Last 16

England   Poland
Lisa Ashton

Trina Gulliver

4 - 0 Ewa Zabka

Malgorzata Storczyk  

Group Games

England   Spain
Lisa Ashton

Trina Gulliver

4 - 0 Alicia Sanchez

Yolanda Salvo  

 

England   Denmark  
Lisa Ashton

Trina Gulliver

4 - 1 Christina Buchard

Mette Finch

Mens Team

Last 8

ENGLAND  6 - 9   BELGIUM
Scott Waites  0 - 1 Kim Huybrechts 
Martin Adams  0 - 1 Ronny Huybrechts
Darryl Fitton  1 - 0 Geert de Vos
Tony O'Shea  1 - 0 Kurt van de Rijck
Martin Adams  0 - 1 Kim Huybrechts 
Scott Waites  0 - 1 Geert de Vos
Tony O'Shea  0 - 1 Ronny Huybrechts
Darryl Fitton  1 - 0 Kurt van de Rijck
Tony O'Shea  1 - 0 Geert de Vos
Scott Waites  0 - 1 Ronny Huybrechts
Martin Adams  0 - 1 Kurt van de Rijck
Darryl Fitton  0 - 1 Kim Huybrechts 
Scott Waites  1 - 0 Kurt van de Rijck
Martin Adams  1 - 0 Geert de Vos
Darryl Fitton  0 - 1 Ronny Huybrechts

Last 16

ENGLAND  9 - 0 Greece  
Scott Waites  1 - 0   Stathis Pantelidis
Martin Adams  1 - 0 Konstantinos Pantelidis  
Darryl Fitton  1 - 0 Emmanouil Vicos
Tony O'Shea  1 - 0 Kyriakos Anastasiadis
Martin Adams  1 - 0 Stathis Pantelidis
Scott Waites  1 - 0 Emmanouil Vicos
Tony O'Shea  1 - 0 Konstantinos Pantelidis
Darryl Fitton  1 - 0 Kyriakos Anastasiadis
Tony O'Shea  1 - 0 Emmanouil Vicos

Group Games

ITALY  1 - 9   ENGLAND
Loris Polese  0 - 1 Martin Adams
Claudio Dolcetti  0 - 1 Scott Waites
Danilo Vigato  0 - 1 Tony O'Shea
Luigi Marino  0 - 1 Darryl Fitton
Claudio Dolcetti  0 - 1 Martin Adams
Loris Polese  0 - 1 Tony O'Shea
Luigi Marino  1 - 0 Scott Waites
Danilo Vigato  0 - 1 Darryl Fitton
Luigi Marino  0 - 1 Tony O'Shea
Loris Polese  0 - 1 Scott Waites

 

ENGLAND  9 - 4  NORWAY
Scott Waites  1 - 0   Vegar Elvevoil
Martin Adams  1 - 0 Robert Wagner
Darryl Fitton  1 - 0 Oyvind Aasland
Tony O'Shea  0 - 1 Thor H Johansen
Martin Adams  0 - 1 Vegar Elvevoil
Scott Waites  1 - 0 Oyvind Aasland
Tony O'Shea  1 - 0 Robert Wagner
Darryl Fitton  1 - 0 Thor H Johansen
Tony O'Shea  1 - 0 Vegar Elvevoil
Scott Waites  0 - 1 Robert Wagner
Martin Adams  1 - 0 Thor H Johansen
Darryl Fitton  0 - 1 Vegar Elvevoil
Scott Waites  1 - 0 Thor H Johansen

 

TURKEY 2 - 9  ENGLAND
Engin Kayaoglu   0 - 1   Martin Adams
Utku Karaca  0 - 1 Scott Waites
Emre Toros  0 - 1 Tony O'Shea
Eser Tekin  0 - 1 Darryl Fitton
Utko Karaca  0 - 1 Martin Adams
Engin Kayaoglu  0 - 1 Tony O'Shea
Eser Tekin  1 - 0 Scott Waites
Emre Toros  0 - 1 Darryl Fitton
Eser Tekin  1 - 0 Tony O'Shea
Engin Kayaoglu  0 - 1 Scott Waites
Utku Karaca  0 - 1 Darryl Fitton

The 2010 event will be played at the Grand Haber Hotel, Sehit Polis,Cemal Ilgaz Cad 8, 7980 Kemer, Antalya, Turkey.

The competition starts on Thursday 14th October with the finals being played on Saturday 16th October.

Ladies Team   Mens Team
Lisa Ashton   Lancashire   Martin Adams   Cambridgeshire
Trina Gulliver   Warwickshire   Darryl Fitton   Cheshire
        Tony O'Shea   Cheshire
        Scott Waites   Yorkshire

Scroll down this page for details of previous success for England in the Europe Cup.


Europe Cup XVI was played in Denmark  from 28th to 31st August 2008

  

Ladies Singles Runner-up Lisa Ashton

After performing very well to reach the Ladies singles final, in her first ever Europe Cup finals, she missed a few doubles and had to settle for the silver medal after losing to Louise Hepburn.

 

 

 

 

 

Martin Adams & John Walton  (Europe Cup Pairs Champions

Finals day started with a win from Lisa Ashton in the semi finals of the Ladies Singles with a victory over Susanna Young (Scotland) to book her place in the final against the other Scottish player, Louise Hepburn.

Martin Adams finished up with a bronze medal after losing in the semi-final to reigning Europe Cup Singles Champion, Mark Webster (Wales).

The best result came in the final match of the morning as the men's pairing of Martin Adams and John Walton took the Title and the Gold medal with a 4 - 1 win over Finnish pair Kantele & Komula. This is the third time Martin has won the Europe Cup pairs and they have all been with different partners (Andy Fordham, Mervyn King & John Walton).

Day Two (Friday)

The men were in action in the singles in the morning and their reports are :-

Martin Adams - Beat Oyvind Aasland (Norway), Martin Phillips (Wales), Paul Hanvidge (Scotland) and Andreas Krockel (Germany) to move into the semi-finals against Mark Webster (Wales) on finals day.

Darryl Fitton - Lost his first game 1 -4 to Jarkko Kumula, Jarkko including a 142 shot out at the crucial stage of the match.

Tony O'Shea - After beating Justin Broton (Gibraltar) and Pascal Barbezot (Switzerland) he then went out 0 - 4 to Fabian Roosenbrand (Holland), Fabian taking out a 160 shot out in the first leg with Tony on a double.

John Walton - Enjoyed wins over Geert De Vos (Belgium) and Gareth Holt (Wales) before going out 2 - 4 to Stig Jorgensen, John missing one dart at a double to make it three each only to see his opponent take out a 100 shot out to take the match.

The ladies were also in action in the singles and their reports are :-

Lisa Ashton - Enjoyed wins over Valeda Gaiga (Italy) and Mette Funch (Denmark) to set up a quarter final clash with Carina Ekberg (Sweden). This was a chance to avenge the defeat in the pairs and it was to be the case as Lisa took the match 4 - 0 with a 106 finish in the final leg to move into a match against Susanna Young (Scotland) in the semi finals on finals day.

Trina Gulliver - Beat Nora Fekete (Hungary) to set up a match with Jan Robbins (Wales) and the match went the full seven legs but missed doubles from both players meant a tense finish before Jan took the match 4 - 3.

The men's pairs was the final action of the day and whilst there was a disappointing start for Tony O'Shea & Darryl Fitton as they lost in their opening match to a Belgian pair, our other pair Martin Adams & John Walton never really looked troubled as they beat pairings from the Czech Republic, Germany, Denmark, Scotland and Sweden to book a place in Saturdays final against the Finnish pairing of Kantele & Komula.

Day One (Thursday)

The day started off with the men's four man team and England were in a potentially hard group of Sweden, Hungary, Russia, Gibraltar and Wales. The team moved effortless through the group with wins in their first four games to set up a group decider against Wales who had also won all four of their games. This meant that both teams were through to the quarter finals, however the winner would go through to play the runners up of group 1, it was a close match that England eventually narrowly won 9 - 7.

The group 1 runners up turned out to be old rivals Scotland and once again it was a match that was to go all the way to the deciding 17th leg. The two players picked by their respective Countries were Tony O'Shea (England) and Ross Montgomery (Scotland) and it was Ross who eventually won the bull to start the deciding leg and he took full advantage by scoring 140, 140, 140 and 81 out in two darts for a 11 dart leg that knocked England out of the four man team event.

During the day's matches both John Walton and Darryl Fitton had a 156 shot out.

The Ladies first matches were in the round robin pairs event where they were in a group alongside Finland, Denmark, Iceland, Latvia and the Czech Republic. They won all four matches dropping just three legs in total to move into the quarter finals where they faced group 4 runners up Sweden.

The England ladies dominated the match and did have five darts to win the match 4 - 2 but Sweden forced the match into a deciding leg, but things still looked good for the girls as their opponents were still sitting on 130 when they were on a double but they could do nothing as Carina Ekberg hit 20, 60 & bull to end our girls efforts in the pairs.


The Europe Cup is staged bi-annually between the World Cup and below are the details of all players who have taken Gold Medals for England in previous Europe Cups since the first event was staged in 1978.

Year  Ladies Singles   Ladies Pairs   Overall 
2008          
2006 Trina Gulliver   Clare Bywaters & Trina Gulliver   Winners
2004     Clare Bywaters & Trina Gulliver   Winners
2002 Clare Bywaters       Runners Up
2000 Trina Gulliver       Runners Up
1998     Trina Gulliver & Mandy Solomons   Winners
1996     Deta Hedman & Mandy Solomons   Winners
1994 Deta Hedman   Deta Hedman & Tammy Montgomery   Winners
1992          
1990     Sharon Colclough & Sue Edwards   Winners
1988 Sue Edwards       Winners
1986 Jayne Kempster   Linda Batten & Jayne Kempster   Winners
1984 Linda Batten   Linda Batten & Sharon Kemp   Winners
1982          

 

Year  Mens Singles   Mens Pairs   Four Man Team Event   Overall
2008     Martin Adams & John Walton        
2006              
2004         Martin Adams, Ted Hankey

Mervyn King & John Walton

  Runners Up
2002     Martin Adams & Mervyn King       Runners Up
2000         Martin Adams, Ted Hankey

Mervyn King & Kevin Painter

  Winners
1998         Martin Adams, Ronnie Baxter,

Steve Beaton & Andy Fordham

  Runners Up
1996 Martin Adams   Martin Adams & Andy Fordham   Martin Adams, Ronnie Baxter,

Steve Beaton & Andy Fordham

  Winners
1994 Steve Beaton       Martin Adams, Ronnie Baxter,

Steve Beaton & Kevin Kenny

  Winners
1992 Phil Taylor       Bob Anderson, John Lowe,

Phil Taylor & Alan Warriner

  Winners
1990 Phil Taylor   Bob Anderson & Phil Taylor   Bob Anderson, Eric Bristow,

John Lowe & Phil Taylor

  Winners
1988 Mike Gregory           Winners
1986 John Lowe   Eric Bristow & John Lowe   Eric Bristow, Cliff Lazarenko,

John Lowe & Dave Whitcombe

  Winners
1984 John Lowe   Cliff Lazarenko & Dave Whitcombe   Eric Bristow, Cliff Lazarenko,

John Lowe & Dave Whitcombe

  Winners
1982 Bobby George       Eric Bristow, Bobby George,

Cliff Lazarenko & Dave Whitcombe

  Winners
1980 Tony Brown       Eric Bristow, Tony Brown,

Cliff Lazarenko & John Lowe

  Winners
1978 John Lowe   Eric Bristow & John Lowe       Winners

 

 

image
image